P A C I A M A R I U S Z

Please Wait For Loading

Swojczany 22, 32-250 Charsznica

Ogórek – ciekawostki

Ogórek – ciekawostki

Ogórek jest rośliną z rodziny dyniowatych, do której, poza nim, należą chociażby melon, tykwa i oczywiście dynia. Prawdopodobnie wywodzi się z warzywa dziko rosnącego u podnóża Himalajów. W Indiach uprawiany był już około 3 000 lat temu, później został szeroko rozpowszechniony i obecnie znany jest we wszystkich strefach klimatycznych.

Świeże ogórki mają szerokie zastosowanie – świetnie sprawdzają się w sałatkach, kanapkach, mizerii, można je marynować, konserwować i kisić. Trzeba jednak pamiętać, że świeże warzywo – w przeciwieństwie do kiszonego i małosolnego – może być ciężkostrawne dla osób z wrażliwym żołądkiem.

Kukurbitacyny to substancje odpowiedzialne za gorycz opisywanych warzyw. Występują one we wszystkich ogórkach, ale najczęściej ich stężenie jest tak niskie, że goryczka nie jest odczuwalna. Poziom kukurbitacyn zwiększa się, gdy podczas uprawy ogórka występują susze lub wahania temperatury, a także gdy warzywo jest uprawiane na ubogiej w azot glebie.

Zielone warzywo w 90 proc. składa się z wody, poza nią w ogórku znajdziemy witaminy: C, A, B i E, a także kwasy organiczne, sole mineralne i cukry.

Kiszone warzywa, w tym ogórki, są wartościowym źródłem kwasu mlekowego, który jest naturalnym probiotykiem. Powstająca w czasie fermentacji substancja oczyszcza organizm i wzmacnia jego system odpornościowy.
W procesie kiszenia cenne składniki przenikają do soku, toteż jest on równie cenny, co same warzywa.

Do połowy 2009 roku unijne przepisy określały…, tak, tak – dopuszczalny kąt zakrzywienia ogórka. Rozporządzenie z 1988 roku, dopuszczało maksymalną wielkość łuku ogórków kategorii „ekstra” na maksymalnie 10 mm na każde 10 cm długości warzywa.

Znajdujące się w ogórku kwasy obniżając retencję wody zmniejszają obrzęk i opuchliznę oczu.

Ogórki ze względu na wysoką zawartość wody i obecność wielu składników mineralnych doskonale sprawdzają się w upalne dni gasząc pragnienie i nawadniając organizm. Warto również z tego powodu włączyć je do codziennego menu, w postaci dodatku do lekkich sałatek czy owocowo-warzywnych koktajli. Warzywa te, składają się w 95% z wody!

leave a comment

Swojczany 22, 32-250 Charsznica biuro@paciamariusz.pl +48 664 987 060